Napsali o nás

 

Žižkovská iniciativa se představí na Novoměstské radnici

O nadcházející advetní sobotě a neděli 13 a 14. prosince se na Novoměstské radnici představí tvorba dětí ve věku od dvou a půl do šesti let v expozici malovaných dárkových papírových tašek a maleb.

Událost je zajímavá tím, že své výtvory veřejnosti předloží děti skupiny, ve které v rámci projektu „Malujeme všichni“ spolupracují sluchově postižené děti s dětmi, které tímto handicapem netrpí.

Výstava prací dětí je spjata s Prahou 3, neboť na Žižkově sídlí Sdružení Evropský institut kulturních a mírových studií, které projekt „Malujeme všichni“ pro děti vypracovalo a vede.

„Děti ve skupině malují prstama. A velmi zdařile,“ řekla Naší trojce tvůrkyně projektu Kamila Radostová. Zdůraznila, že projekt sleduje dva cíle. Prvním je záměr napomoci sluchově postiženým dětem v jejich duševním a citovém vývoji. Zdravé děti ve skupině získají zkušenosti a cit pro jednání a spolupráci se zdravotně handicapovanými. „Daří se dosahovat těchto cílů,“ přiznala Radostová s uspokojením.

Žižkovský projekt není zaměřen jen na společné malování dětí z mateřinek. Je pojat šířeji. Kromě malování v rámci arterapie je pro děti předškolního věku připravena muzikoterapie, divadelní a pohybová terapie. „Spolupracujeme v této oblasti zejména s profesorem Clausem Bangem z dánské univerzity v Aalborgu, s MUDr. Dagmar Hrňovou působící v ordinaci ORL na Praze 3 na Chmelnici pod primářem MUDr. Betkou, se zpěvákem Igorem Šebo ze Žižkova a dalšími spolupracovníky,“ doplnila Radostová.

Malby dětí vystavené o víkendu v Novoměstské radnici stojí za zhlédnutí. Možná leckoho při návštěvě expozice napadne, že by mohl tuto iniciativu podpořit zakoupením malované tašky nebo výkresu. Nebylo by to špatné rozhodnutí. Protože takto získané peníze poslouží k nákupu barev a dalších potřeb pro tvorbu dětí, i pro nákup výstavních stojanů na putovní výstavy, o které je již nyní velký zájem. Sdružení Evropský institut kulturních a mírových studií totiž financuje svou činnost z darů a výdělku z prodeje dětských maleb prostřednictvím prodejní galerie na internetu, nikoliv z grantů. Ty sdružení nebyly dosud nikdy přiznány.

Autor: Pavel Blažek

https://nasetrojka.info/pavel-blazek-zizkovska-iniciativa-se-predstavi-na-novomestske-radnici/