Hudební klipy tlumočené do znakové češtiny

NATOČILI JSME HUDEBNÍ KLIPY

             Zpívá a znakuje IGOR ŠEBO www.igorsebo.com/


Více zde: https://www.eikms.eu/kulturni-akce/

Hudební klip Samotinká lásko byl natočen s laskavým přijetím DOBRÉ TRAFIKY.  Za kamerou stál úžasný člověk - Jan Emmer. Pravděpodobně jeden z mála neslyšících kameramanů. Ostatní herci, kromě dvou, byli rovněž neslyšící či sluchově postižení.


Další hudební klip Láska je v ťahu je fenoménem - slovenský zpěv Igora Šeba, slovenské titulky a česká znaková řeč. Zkrátka mezinárodní klip. Opět za kamerou Jan Emmer.  Kromě zpěváka Igora Šeba byli všichni ostatní zpěváci neslyšící. Střih - režisér Jan Brichcín.

Třetí klip má rovněž svůj zajímavý příběh. Natočil se jednou, a nelíbil se nám. Proto se točil znovu - rozhodl pan režisér. Podruhé byl natočen za neuvěřitelných okolností - na jeden záběr!! Kamera a střih, režie - Jan Brichcín.


Hudební knihovna

Videoklip pro sluchově postižené?

Již mnohokrát jsme se přesvědčili, že hudba může být pro každého. Nyní ale tento pojem dostává ještě další rozměr díky neziskové organizaci Evropský institut kulturních a mírových studií. Ta totiž natočila klip k písni Samotinká lásko tlumočený do znakového jazyka!

Institut se zabývá projekty pro sluchově postižené. Jedním ze zajímavých projektů je MUZIKOTERAPIE PRO SLUCHOVĚ POSTIŽENÉ. Projekt je založený na učení se slyšení, a to s kompenzační pomůckou, ať už sluchadly či kochleárním implantátem či bez kompenzační pomůcky.

Zahraniční výzkumy dokázaly, že pravidelným cvičením se může dosáhnout velkého zlepšení sluchu. Proto se Institut rozhodl začít s terapií i v Čechách. Prvním počinem projektu je hudební klip, který je tlumočený dle textu. Prvním, kdo tento klip nazpíval a naznakoval je Igor Šebo. Igor Šebo je velmi všestranný člověk, hraje divadlo, zpívá, moderuje v Českém rozhlase, mluví slovensky, česky a teď dokonce i znakuje.

Videoklip Samotinká lásko

Tento projekt Hudební knihovnu zaujal natolik, že jsme s Igorem Šebou připravili rozhovor. S rozhovorem nám pomohla, a pro Hudební knihovnu Igora vyzpovídala, Kamila Radostová.

Rozhovor

HK: Vím o Tobě Igore, že jsi natočil svůj první klip pro sluchově postižené. Co Tě ktomu přivedlo?
IŠ: Potkal jsem před několika měsíci svou známou, a protože jsme se dlouho neviděli, povídali jsme si tom, co jsme za poslední rok dělali a prožili. Kamila mi začala vyprávět o svém projektu Muzikoterapie pro sluchově postižené. O tom, že vzahraničí funguje muzikoterapie pro sluchově postižené dlouhé desítky let. Netušil jsem, že cvičení poslouchání jednotlivých zvuků, hudby napomáhá krehabilitaci sluchu a učí se to tam úplně normálně.

HK: Proč jsi vlastně natočil ten klip?
IŠ: To je jednoduché, Kamila mě o to požádala. Nejdříve jsem se tomu smál, ale pak jsme se do toho pustili a já jsem objevil nový svět. Svět ticha. Do té doby jsem o tomto postižení moc nevěděl a vůbec mi nedocházelo, že i sluchově postižení chtějí poslouchat a prožívat hudbu.

 

HK: Všimla jsem si, že při té písni nejen zpíváš, ale i znakuješ. Ty umíš znakový jazyk? Kde ses to naučil?
IŠ: Snažím se. Učili mě to kolegové neslyšící od Kamily. Jana a Standa se mnou cvičili a vysvětlovali mi jednotlivé znaky. Teď už vím, jak se řekne znakově třeba láska, nebo kalná voda... Jinak znakovat vlastně neumím. To se člověk musí poctivě učit jako každý jiný jazyk.

HK: Prozradils mi, že ten klip je výjimečný ještě dalšími věcmi. Čím?
IŠ: Myslím, že tím, jak mi vysvětlili neslyšící, že je tlumočen podle textu, tedy tak, abych u toho mohl artikulovat - zpívat. Což bylo u písní, které byly dosud v Čechách tlumočeny, jinak. Tam šlo hlavně o obsah té písně a znakovaní je pak jiné. Hlavně jsem ale rád, že kromě mě a Kamily ten klip točili pouze sluchově postižení. Což je snad také úplná novinka.

HK: Chceš říci, že ten klip točili neslyšící?
IŠ: Ano, kameraman i účinkující jsou neslyšící. Nic zvláštního (smích). Teď už to pro mě není nic zvláštního, ale dříve bych také nepředpokládal, že budu natáčet klip a za kamerou bude stát neslyšící člověk.

HK: A jaká byla spolupráce sneslyšícími?
IŠ: Výborná! Bylo to pro mě něco nového, obohacujícího. O světě neslyšících jsem se dozvěděl spoustu informací, které jsem dosud neznal. Jsou už mezi nimi lidi mě blízcí! Těší mě, že jsme si rozuměli, když se snažíš, tak to jde.

HK: Igore byl to Tvůj první a poslední klip, který je pro sluchově postižené a kde znakuješ?
IŠ: Po téhle zkušenosti doufám, že poslední není. Připravujeme natáčení dalšího klipu, kde bych rád víc využil – teď už vlastně kolegy – neslyšící. S Kamilou mluvíme i o celém DVD.

HK: A kdy spatří to DVD světlo světa?
IŠ: Zatím netuším. Je kolem toho hodně práce. Občas když zpívám, zapomínám znakovat a naopak. (smích…) Pořád se učím. Určitě to bude vpříštím roce, ale přesné datum po mě nechtějte.

Děkuji Igore za rozhovor a přeji hodně úspěchů v natáčení. Už se na nové DVD moc těším.

 

 


 

 

Vernisáž obrázků dětí sluchově postižených a slyšících dne 1. listopadu 2016 od 18,00 hodin v Galerii Štrafika Club, Rybalkova 48, Praha 10. Více zde www.eikms.eu/kulturni-akce/

 

Odstartovali jsme sbírku finančních prostředků na vydání knihy neslyšící básnířky Elišky Vyorálkové KAPIČKY TICHA. Více zde www.eikms.eu/projekty/ostatni/
nebo přímo na knižním startéru - knizni-starter.cz/projekty/25-kapicky-ticha.html

 

Dne 6. 12. 2016 dražbu uměleckých děl v prostorách ČSOB Inspirace, Jungmannovo náměstí, Praha 1.

Dražba uměleckých děl se z důvodu nemoci nekoná. Bude určen náhradní termín. Děkujeme za pochopení